اخبار علمی

از زندگی خصوصی سلول ها چه خبر ؟ با فلوسایتومتری …

کاور فلو 2

در اولین قسمت از تکنیک شناسی اوژن تاک رفتیم به سراغ یکی از دستگاه های مهم و کلیدی در آزمایشگاه های تحقیقاتی و بالینی، بله خودشه، فلوسایتومتری و قراره به چند تا سوال مهم جواب بدیم :

فلوسایتومتری چه روشی هست ؟

این روش چه کاربرهایی دارد و در چه زمینه هایی استفاده می شود ؟

چه کسی فلوسیتومتری را انجام می دهد؟

جزئیات تست به شکل کلی به چه صورت هست ؟

تحلیل و تفسیر نتایج حاصل از فلوسایتومتری به چه صورت صورت میگیرد ؟

در نهایت این روش فلوسایتومتری چه کمکی می تواند به بیماران کند ؟

فلوسایتومتری چیست؟

فلوسایتومتری یک روش مبتنی بر لیزر است که برای شناسایی و تجزیه و تحلیل خصوصیات شیمیایی و فیزیکی سلول ها یا ذرات استفاده می شود. بیشتر برای ارزیابی مغز استخوان، خون محیطی و سایر مایعات در بدن شما استفاده می شود تقریباً 10000 سلول را می توان در کمتر از یک دقیقه توسط رایانه تجزیه و تحلیل و پردازش کرد.

 

فلوسیتومتری برای چه مواردی استفاده می شود؟

به طور خاص، فلوسیتومتری در تحقیقات برای اهداف مختلفی استفاده می شود، از جمله:

شمارش سلول:

فلوسیتومتری ممکن است برای توصیف و شمارش انواع گلبول‌های سفید خون در ارزیابی بیماری‌های عفونی، اختلالات خودایمنی یا نقص ایمنی استفاده شود.

همچنین برای تشخیص و طبقه بندی لوسمی یا لنفوم استفاده می شود.

مرتب سازی سلولی

تعیین عملکرد سلول :

فلوسیتومتری معمولاً به عنوان آزمایش بعدی پس از شمارش کامل خون (CBC) یا اسکن گلبول های سفید (WBC) استفاده می شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که آزمایش اولیه افزایش تعداد لنفوسیت ها، تعداد سلول های غیر طبیعی یا وجود سلول های خونی نابالغ را نشان دهد.

تعداد سلول های ایمنی را بررسی کند، وضعیت چرخه سلولی شما را ارزیابی کند، سلول های سرطانی را شناسایی کند یا حتی DNA شما را تجزیه و تحلیل کند.

تعیین خصوصیات سلولی

شناسایی میکروارگانیسم ها مانند باکتری، قارچ یا مخمر.

یافتن نشانگرهای زیستی (خصوصیاتی که عملکرد طبیعی را نشان می دهد).

تشخیص و درمان بالقوه سرطان خون و مغز استخوان:

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از فلوسیتومتری برای پیش بینی میزان تهاجمی سرطان و کمک به تعیین اینکه آیا سرطان به درمان خاصی پاسخ می دهد یا خیر، استفاده می کنند. همچنین می تواند به شما بگوید که آیا بیماری پس از درمان عود کرده است (عود کرده است).

 

فلوسیتومتری چگونه کار می کند؟

نمونه خون، مغز استخوان یا سلول های بافتی در یک سوسپانسیون قرار می گیرد و به دستگاه فلوسیتومتر تزریق می شود. سلول ها در یک خط فایل مرتب می شوند و سپس از مقابل یک پرتو لیزر، نور پراکنده و نور فلورسنت عبور می کنند. سپس سلول ها شمارش و دسته بندی می شوند. داده ها در رایانه ذخیره می شوند و از طریق هیستوگرام یا نمودار نقطه ای گزارش می شوند.

فلوسیتومتری چند رنگ

اگر انواع مختلف سلول ها به طور همزمان مورد آزمایش قرار می گیرند، مانند سلول های خون و بافت، فلوسیتومتری چند رنگی یک رویکرد مفید است. انواع سلول های خاص با رنگ فلورسنت مشخص می شوند. سپس دستگاه فلوسایتومتر سلول ها را بر اساس نوع و رنگ مرتب می کند.

دریچه فلوسیتومتری

“Gating” یک اصل اساسی در فلوسیتومتری است. این به فرآیند شناسایی و پالایش یک جمعیت سلولی خاص اشاره دارد. برای انجام این کار، آسیب شناس می تواند ناحیه ای را در نمودار تولید شده توسط کامپیوتر انتخاب کند. این به دستگاه فلوسیتومتری می‌گوید که کدام سلول‌ها را به تجزیه و تحلیل ادامه دهد و کدام سلول‌ها را متوقف کند.

قبل از تست فلوسیتومتری چه انتظاری باید داشته باشم؟

معمولاً قبل از انجام آنالیز فلوسیتومتری نیازی به آماده سازی نیست مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دستورالعمل های خاصی به شما بدهد. شما به سادگی به دفتر ارائه دهنده خود مراجعه خواهید کرد، جایی که آنها نمونه خون، مغز استخوان یا بافت را دریافت خواهند کرد.

خطرات فلوسیتومتری چیست؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای انجام تست فلوسیتومتری وجود ندارد.

Image-Flow-Cytometry-Application-Setup-Diagram-Social-1

نتایج فلوسیتومتری چگونه تفسیر می شوند؟

یک پاتولوژیست (یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که در تست های آزمایشگاهی تخصص دارد) نتایج فلوسیتومتری شما را تفسیر می کند و یافته های خود را در یک گزارش آزمایشگاهی جامع قرار می دهد. پاتولوژیست شما نتایج آنالیز فلوسیتومتری و همچنین سابقه پزشکی، علائم و آخرین معاینه فیزیکی شما را در نظر می گیرد.

به طور خاص، ارائه دهنده شما به نشانگرها (آنتی ژن ها) روی سلول های شما نگاه می کند. یک سلول سالم الگویی از آنتی ژن ها را نشان می دهد که با نوع و بلوغ سلول مطابقت دارد. یک سلول غیرطبیعی الگوهای مختلفی را نشان می دهد که ممکن است وجود لوسمی، لنفوم یا سایر بیماری ها را نشان دهد.

پس از اعلام نتایج آزمایش من چه کمکی به بیمار میشود ؟

آزمایش فلوسیتومتری می تواند به تیم پزشکی شما بگوید که وضعیت شما تا چه حد تهاجمی است، چقدر احتمال دارد که یک درمان خاص مؤثر باشد و چقدر احتمال دارد که وضعیت شما پس از تکمیل درمان عود کند. هنگام صحبت در مورد درمان احتمالی خود، همه این عوامل در نظر گرفته می شوند.

راستی از تجربه های خودت با دستگاه و روش فلوسایتومتری برامون بگو و بنویس در دیدگاه ها ….

یادت نره دیدگاه های برتر همیشه از نظر اوژن پنهان نمیمونه برای تخفیف های ویژه کارگاه ها و دوره ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *