اخبار علمی

دو راهی زدن دوز سوم و چهارم واکسن کووید

کاور واکسن

در این قسمت بین دو راهی زدن دوز سوم و چهارم واکسن کووید صحبت میکنیم ، این قسمت از اوژن تاک میخواد به چند تا سوال مهم جواب بده :

دوز چهارم چقدر موثره در ایمنی شخص ؟

دوز چهارم چه نقشی برای افراد با بیماری های خاص داره ؟

سقف ایمنی واکسن های کرونا تا کجاست ؟

چقدر آزمایش های دوز چهارم معبتر و صحیح هستند ؟

رابطه بین دوز چهارم و اومیکرون چیست ؟

و در نهایت تمام این کارآزمایی های بالینی چه کمکی به دانش ما میکنند ؟

اولین کارآزمایی : از نوع کوچک در اسرائیل

طبق یک کارآزمایی کوچک که در اسرائیل انجام شد، چهارمین دوز واکسن کووید-19، آنتی‌بادی‌ها را به سطوح مشاهده‌شده پس از دوز سوم بازمی‌گرداند، اما تنها یک تقویت متوسط در محافظت در برابر عفونت ایجاد می‌کند.

مایلز داونپورت، ایمونولوژیست محاسباتی در دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی می گوید، این مطالعه که در 15 فوریه انجام شد، نشان می دهد که واکسن های mRNA فعلی پس از سومین نوبت به “سقف ایمنی” می رسند. او می‌گوید که دوزهای بیشتر احتمالاً فقط ایمنی از دست رفته را در طول زمان باز میگردانند.

دوز سوم واقعاً بسیار مهم است. اما او می‌گوید: «افرادی که جوان و سالم هستند و فاکتورهای خطر ندارند، احتمالاً در مواجهه با Omicron از دوز چهارم سود زیادی نخواهند برد».

دومین کارآزمایی : ایندفعه نوبت نیروی درمانی هست!!

از اواخر سال 2021، رجو یوچای و همکارانش 274 کارمند مراقبت های بهداشتی را در یک کارآزمایی بالینی ثبت نام کردند، که در آن چهارمین واکسن mRNA را حداقل چهار ماه پس از سومین واکسن تزریق کردند. برخی واکسن ساخته شده توسط فایزر و برخی در آلمان واکسن Moderna دریافت کردند.

صرف نظر از برند واکسن، دوز چهارم سطح آنتی بادی‌های «خنثی‌کننده» شرکت‌کنندگان را افزایش داد که می‌تواند عفونت ویروسی سلول‌ها را مسدود کند. اما سطوح آنتی بادی بعد از دوز چهارم از میزان مشاهده شده اندکی پس از دوز سوم فراتر نمی رفت، که نشان می دهد واکسن ها به حد بالایی از ایمنی رسیده اند.

داونپورت می گوید: «شما نمی توانید برای همیشه پاسخ آنتی بادی را تقویت کنید.))

چالشی به نام Omicron

محققان همچنین آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده 25 شرکت‌کننده را برای قدرت آنتی‌بادی‌ها در برابر چندین نوع SARS-CoV-2 ارزیابی کردند. آنها دریافتند که پس از سومین دوز واکسن، آنتی بادی‌های شرکت‌کنندگان می‌توانند Omicron را از عفونی کردن سلول‌ها مسدود کنند – اما نه به خوبی که نوع دلتا را مسدود کردند. پس از چهارمین دوز، قدرت آنتی بادی ها در برابر Omicron افزایش یافت، اما نه بیشتر از قدرت آنها در برابر دلتا.

داده ها به ما در نهایت چه میگویند  ؟

یک دوره چهار دوز از واکسن فایزر 30٪ بیشتر از یک دوره سه دوز در برابر عفونت محافظت می کند. برای Moderna، این اثربخشی اضافی 11٪ بود.

این بدان معنا بود که تا پایان ژانویه، 52 شرکت‌کننده که دوز چهارم را دریافت کرده بودند، برای SARS-CoV-2 مثبت بودند و 73 نفر از گروه کنترل همسان که تنها سه دوز دریافت کرده بودند،مثبت شدند . بیشتر عفونت‌ها خفیف بودند و هیچ یک از شرکت‌کنندگان در گروه کنترل یا گروه چهار دوز به COVID-19 شدید مبتلا نشدند.

آزمایش ها نشان می‌دهند که چهارمین واکسیناسیون سطح آنتی‌بادی را افزایش می‌دهد، اما محافظت کمی در برابر عفونت SARS-CoV-2 ایجاد می‌کند.

ضعف این کارآزمایی ها چیست  ؟

ران بالیسر، پزشک بهداشت عمومی در موسسه بهداشت Clalit در تل‌آویو، خاطرنشان می‌کند که تخمین‌های اثربخشی کارآزمایی بر اساس حجم نمونه کوچک است و حاشیه‌های زیادی از عدم قطعیت دارد. سایر مطالعات مشاهده ای از اسرائیل سطوح بالاتری از محافظت در برابر عفونت و بیماری های شدید را نشان داده اند.

و در نهایت این مطالعات چه کمکی به ما میکنند ؟

Balicer می گوید: این محافظت اضافی می تواند تفاوت بزرگی برای گروه های در معرض خطر در طول موج ایجاد کند.

گاگاندیپ کانگ، ویروس شناس در کالج پزشکی مسیحی در ولور، هند، می گوید: این یافته ها همچنین بر اهمیت روشن کردن تعداد بهینه دوزها و زمان بین دوزها برای واکسن های موجود تاکید می کند. من فکر نمی‌کنم تعقیب تعداد روزافزون دوزها راه‌حلی برای Omicron یا انواع آینده باشد.»

و شما برای ما در مورد دیدگاه تون در مورد دوز چهارم بگید ؟ و اگر دوز چهارم در دسترس شما باشه تزریق خواهید کرد یا نه ؟ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *