اخبار علمی

گره های DNA برای ایجاد نقاط جهش زا در ژنوم باکتری ها

محققان به رهبری دانشگاه باث با همکاری دانشگاه بیرمنگام تکامل دو سویه باکتری خاک Pseudomonas fluorescens (SBW25 و Pf0-1) را مشاهده کردند. وقتی دانشمندان ژنی را که باکتری ها را قادر به شنا می کند ، حذف کردند ، هر دو سویه باکتری به سرعت توانایی شنا مجدد را به دست آوردند ، اما از مسیرهای متفاوتی استفاده کردند. این یافته ها نحوه پیش بینی تکامل باکتری ها و ویروس ها در طول زمان را روشن می کند.

نقاط حساس جهشی می توانند نتایج تکاملی را تعیین کرده و تکامل را قابل تکرار کنند. محققان می نویسند: نقاط داغ محصولات چندین نیروی تکاملی از جمله ناهمگونی نرخ جهش هستند ، اما تشخیص این متغیر اغلب دشوار است. “در این کار ، ما نشان می دهیم که یک نقطه داغ ژنتیکی را می توان با جهش هایی خاموش ایجاد و شکست.”

محققان توالی DNA دو سویه را مقایسه کردند تا تفاوت هایی را که مشاهده کردند درک کنند. آنها دریافتند که در سویه SBW25 ، که به طور قابل پیش بینی جهش پیدا کرد ، ناحیه ای وجود داشت که در آن رشته DNA به خودی خود باز می گشت و باعث ایجاد یک گره به شکل سنجاق می شد.

تیفانی تیلور ، دکترا ، یکی از محققان تحقیق در مرکز تکامل میلنر ، توضیح داد: “… آزمایشات ما نشان می دهد که ما می توانیم با ایجاد توالی در ایجاد ژنوم یا حذف نقاط جهش زا در ژنوم ، آنها را حذف کنیم.” در حالی که انتخاب طبیعی هنوز مهمترین عامل تکامل است ، عوامل دیگری نیز وجود دارد. “

اگر می دانستیم نقاط احتمالی جهش در باکتری ها یا ویروس ها کجا هستند ، ممکن است به ما در پیش بینی چگونگی جهش این میکروب ها در فشار انتخابی کمک کند. “

این اطلاعات می تواند به دانشمندان در درک بهتر تکامل باکتری ها و ویروس ها کمک کند ، که می تواند در ایجاد واکسن در برابر انواع جدید بیماری ها کمک کند. همچنین می تواند پیش بینی چگونگی مقاومت میکروب ها در برابر آنتی بیوتیک ها را آسان تر کند.

جیمز هورتون ، دکترای ارشد ، در مرکز تکامل میلنر ، افزود: “مانند بسیاری از کشفیات هیجان انگیز ، این مورد به طور تصادفی پیدا شد. جهش هایی که ما در حال بررسی آنها بودیم به اصطلاح خاموش بودند زیرا توالی پروتئین حاصله را تغییر نمی دهند ، بنابراین در ابتدا ، ما فکر نمی کردیم که آنها اهمیت خاصی داشته باشند.

با این حال ، یافته های ما اساساً درک ما از نقشی که جهش های خاموش در سازگاری ایفا می کنند را به چالش می کشد. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *